• info[at]faranik.ir
  • 33281244 086

آلارم مانیتورینگ محیطی چیست؟

این ابزار یک سامانه هشدار دهنده قابل ثبت هوشمند نرم افزاری و سخت افزاری است که در نگهداری، بهره برداری مناسب و محافظت از تجهیزات گران قیمت موجود در دیتا سنترها و مراکز الکترونیکی و مخابراتی به مدیر کمک می کند و به کمک آن می توان از خرابی های متعدد و خسارات گسترده جلوگیری کرد. در صورتی که پیشگیری از برخی خرابی ها امکان پذیر نباشد، می توان با کمک این سامانه در مورد مشکل پدید آمده تحقیق و بررسی کافی به عمل آورد و به علل و عوامل آن پی برد. لذا ارزش آن را دارد که درصدی از هزینه های تحمیل شده ناشی از این خسارات را پیش از وقوع، صرف چنین سامانه ارزشمندی نمائیم.

تصویر1- نمایی از یک مرکز داده به تفکیک اجزای سازنده

 سیستم های آلارم مانیتورینگ محیطی یا پایش شرایط محیطی:

سرورها ، تجهیزات زیر ساختی شبکه نظیر سوئیچ ها و روتر ها، سخت افزارهای ذخیره سازی و پردازش داده ها، دستگاه ها و سیستم های بزرگ الکترونیکی، منابع تغذیه سوئیچینگ الکترونیکی و نظایر آن، همگی می بایست در دما و رطوبت مجاز کار کنند تا بیشترین طول عمر و بهترین عملکرد را داشته باشند. در صورتی که این وسایل در شرایط محیطی نامطلوب کار کنند از طول عمر آنان کاسته شده و باعث ضرر و زیان فراوان می گردد. تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری از المان ها و قطعاتی استفاده می کنند که در آنها فلز به کار رفته است، در صورتی که محیط کاری این مجموعه بیش از حد مرطوب باشد، این امر باعث زنگ زدگی و اکسید شدن آنها شده و سبب برهم زدن کارکرد صحیح این قطعات می گردد. از طرفی اگر رطوبت محیط کاری این تجهیزات خیلی کم باشد الکتریسته ساکنی که در حین کار، روی قسمت های مختلف قطعات ذخیره می شود بالا رفته و با ولتاژ زیاد عمل تخلیه بارالکتریکی انجام می گیرد و این عمل چون با جرقه و قوس الکتریکی همراه می شود به وسایل و تجهیزات خسارت وارد می سازد.

شرایط محیطی مناسب برای تجهزات الکترونیکی و کامپیوتری گران قیمت:

شرکت های سازنده تجهیزات الکترونیکی، کامپیوتری و مخابراتی معمولا شرایط محیطی این وسایل را در کاتالوگ آن ها تعریف می کنند. شرایط ایده آل محیطی برای تجهیزاتی که در دیتا سنتر ها و مراکز مخابراتی بزرگ به کار می روند دمایی بین 17 تا 27 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی چنین محیط هایی بین %35 تا %55 است.

 

سنسور دما: ساختار بهینه نظارت بر شرایط محیطی شامل چندین سنسور دما می باشد. این سنسورها بالا و پایین رک ها قرار گرفته تا گرمای تولید شده توسط تجهیزات را اندازه گیری کرده و عملکرد سیستم های ورودی و خروجی هوا را ارزیابی کنند.  با نصب سنسور دما در مجاورت ترموستات های سالن نیز می توان بر عملکرد سیستم تهویه نظارت کرد.

 

سنسور رطوبت: رطوبت یکی از عوامل محیطی است که اغلب در مراکز داده نادیده گرفته می شود، در حالی که اهمیت آن کمتر از دمای محیط نیست. میزان رطوبت بالا می تواند منجر به ایجاد خوردگی (زنگ زدگی) در قطعات الکترونیکی شود، از طرفی سطح پایین رطوبت ممکن است در اجزای مهم نظیر پردازنده، هارد دیسک و مادربرد ایجاد الکتریسیته ساکن نماید و در صورت تخلیه الکترواستاتیکی کارکرد آنها را مختل سازد.

 

سنسور USP: پایداری و حیات مراکز داده وابسته به کارکرد بدون وقفه مجموعه UPS ها می باشد. از این رو گزارش مستمر سطح ولتاژ آن ها و اعلام هر گونه تداخل در کارکرد این مجموعه از اهمیت مضاعف برخوردار خواهد بود. سامانه آلارم نت امکان نظارت بر چندین UPS را به صورت همزمان فراهم می آورد.

 

سنسور برق سه فاز: تامین برق مصرفی یک مرکز داده از طریق برق 3 فاز صورت می پذیرد و نظارت بر صحت تامین این برق شامل بررسی مداوم توالی و تقارن بین فازها، کاهش یا افزایش ولتاژ هر فاز و قطع احتمالی فازها خواهد بود. صحت این فاکتور ها، عملکرد مداوم سیستم های خنک کننده نظیر چیلر ها و سایر اجزای حیاتی را تضمین می کند.

 

سنسور درب: این دسته از سنسورها که باز و بسته بودن درب ها را شناسایی می کنند، باید در نقاط ورودی اتاق ها، درب رک های سرور و UPS ها نصب شوند. بدیهی است در روزهای کاری این سنسور ها آلارم های زیادی را ارسال می کنند. اما مدیران سامانه امکان غیر فعال کردن ارسال آلارم در این ساعات و یا تنظیم ارسال آلارم برای روزهای تعطیل یا ساعات غیر کاری را خواهند داشت.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Red Oranges Green Purple Pink

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction